There are two categories of time trial, an Open event and a Club event. Both are run on courses approved by the District Committee and in accordance with the rules and regulations of the CTT. All the courses have been risk assessed and safety measures agreed to ensure the event is run with minimum risk for the rider.
Club Events

Most riders start at club level, a list of club events can be found below. There is no formal entry for a club event, provided you are a member of the club, or a club affiliated to the CTT, you can just turn up and join in. Some clubs have a day membership scheme available for riders wanting to try time trialling for the first time and there are some specific come and try it events where anyone can ride.

Information for event organisers

Open Events

These require the rider to enter using an Official Entry Form, which has to be sent to the event organiser to arrive by the Tuesday approx 10 days before the event. The number of riders is limited, usually to 120, and the fastest riders have priority.

Information for event organisers

CTT Handbook
Full details of all the open events in the UK can be found in the CTT Handbook, together with lots more information. Copies can be purchased from the CTT.
West DC Trophies

Team Championship Trophy

Awarded to the winning club team of three over the qualifying distances of 10, 25 and 50 miles in the designated championship events.  This is based on the average of average speeds in the three distances, the winning team being the team with the highest average speed.Certificates are awarded to the second and third placed teams.The team can be composed of a mix of men and / or women.

Team Champion Medals

Men: Awarded to the winning team of three in each of the designated championship events, these being 10, 25 and 50 miles.
Ladies: Awarded to the winning team of two in each of the designated championship events, these being 10, 25 and 50 miles. 
General conditions:There must be a minimum of two teams entering the event to ensure there is competition.The winning team is the team with the lowest aggregate time.

B.A.R. Trophy

Awarded to the rider (man or woman) with the best average speed over 50 mile, 100 mile and 12 hour on ‘U’ courses and the ‘Welsh 12’.Short Distance B.A.R. Trophies – Men and LadiesAwarded to the rider with the best average of average speeds over two 10’s, two 25’s and one 50.  All counting events must be on courses in the west district (‘U’ courses).Certificates are awarded to the second and third placed riders.This competition will be run again in 2006 but with a change in the scoring. The points system was an attempt to negate the difference between 'fast' and 'slow' courses and works OK except in the case of new courses. The loss of many courses to traffic lights has led to the introduction of new courses and many competitors have voiced complaint about the points system being unfair. As an example, in 2005 on the new U109 '50'. A rider could score 1000 points more on the 2nd event than the 1st. For the 2006 season Bath CC have a new 10 course, Bristol South have a new 50 and the U18R also has a new variation.With this in mind the West DC have decided to revert to the average of average speed over 1x50mile event, 2x25mile events and 2x10mile events.

John Galway Trophy

Awarded to the West DC member who is considered to have given special service to the District.  Proposals and voting to take place at the AGM.

Start Sheets, Results and Events details

Event organisers if you would like the start sheet, result sheet, or any other information displayed about your event then please send me either a Word document or a pdf and I will make it accessible via the list below. email.

 

2019 West DC Open Time Trials Online entry and full details wiil be on the CTT main website

Date/Time
Dist Course Fee Notes Promoting Club Closing Date Organiser Contact
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
                 
                 
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
                 
                 
                 
                 
               
               
               
               
               
               
               
                 
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
                 
                 
               
               
               
               
                 
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
                 
               
               
                 
2019 CLUB EVENTS (events revised 29 March 2019)
Date Day Course Distance StartTime Club EventTitle Organiser / Point of Contact Contact Number
17/04/2019 Wednesday UC 251 8.3 18:45 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
16/02/2019 Saturday UC861 10 14:15 Medium Gear Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
09/03/2019 Saturday U303 19 14:00 Open Time Trial  - Bruton GDW Daryol Laws  
27/03/2019 Wednesday U336 6 18:15 Club 6 Mile TT - Milton on Stour GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
27/03/2019       7.00pm Hardwicke/Whitminster 7m Gloucster City Cycling Club Derek Dowdeswell / A Lake  
28/03/2019 Thursday U7B - Short Course 6.8 18:30 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
02/04/2019 Tues UC30/5 5 18.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
03/04/2019 Wednesday UC861 10 18:30   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
03/04/2019 Wednesday U336 6 18:30 Club 6 Mile TT - Milton on Stour GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
03/04/2019       7.00pm 6.5 (UC189) Roadman's TT. No aerodynamic equipment allowed** Gloucster City Cycling Club Derek Dowdeswell / C. Toledo  
04/04/2019 Thursday U7B 10 18:30 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
04/04/2019 Thursday  UC 251 8.3 18:30 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
04/04/2019 Thursday  UC 251 8.3 18:30 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
09/04/2019 Tues UC30/5 5 18.45   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
10/04/2019 Wednesday UC865 10 18:30 Sporting Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
10/04/2019 Wednesday U336 6 18:30 Club 6 Mile TT - Milton on Stour GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
10/04/2019       7.00pm 10 (UC713) CEBAR Gloucster City Cycling Club C.Toledo/A. Underwood  
10/04/2019   U95/10 10 18:30   Oxonian CC Paul Warren  
11/04/2019 Thursday U706b 5 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
11/04/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
11/04/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon RC Peter Garnett  
16/04/2019 Tuesday Parkend 1km 1 19:00 Parkend 1km Sprint RDFCC John Linden  
16/04/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
16/04/2019 Tues UC30/9 9 18.45   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
17/04/2019 Wednesday UC861 10 18:30   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
17/04/2019 Wednesday U372 5     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
17/04/2019 Wednesday P491c 10 18:30 Club 10 Mile TT - Stour Provost GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
17/04/2019       7.00pm 10 Dan Knight (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club A. Underwood/N. Jones  
18/04/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
18/04/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
18/04/2019 Thursday UC671 10 19:00 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
18/04/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Corinium CC Pete Hutchinson  
20/04/2019       9.00am Glos City open 25m (U72) Gloucster City Cycling Club N. Jones  
23/04/2019 Tuesday UC611 6 19:00 Cannop x1 RDFCC John Linden  
23/04/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
23/04/2019 Tues UC30/5 5 18.45 try it for free Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
24/04/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
24/04/2019 Wednesday UC863 10.6 18:30 Sporting - Lyneham Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
24/04/2019 Wednesday U372 5     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
24/04/2019 Wednesday P491c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Stour Provost GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
24/04/2019       7.00pm 10 Dan Knight (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club B. Diesel /S Witts  
25/04/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
25/04/2019 Thursday UC184 12.8 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
25/04/2019 Thursday UC676 10 19:00 Old Gore 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
25/04/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon Wheelers Howard King  
30/04/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
30/04/2019 Tuesday UC620 10 19:00 Tintern 10 RDFCC John Linden  
30/04/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
30/04/2019 Tues UC30/10 10 19   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
01/05/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
01/05/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
01/05/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
01/05/2019 Wednesday P492c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Sturminster Newton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
01/05/2019       7.00pm 18 Pendock (UC101)  CEBAR Gloucster City Cycling Club S Witts / Tim Go  
01/05/2019   U95/10 10 19:00   Oxonian CC Paul Warren  
02/05/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
02/05/2019 Thursday UC671 10 19:00 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
02/05/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
02/05/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon RC Peter Garnett  
02/05/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
07/05/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
07/05/2019 Tuesday UC611 12 19:00 Cannop x2 RDFCC John Linden  
07/05/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
07/05/2019 Tues UC30/10 10 19 2 up or single riders Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
08/05/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
08/05/2019 Wednesday UC861 10 18:45 2 Up Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
08/05/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
08/05/2019 Wednesday P492c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Sturminster Newton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
08/05/2019       7.00pm 25 (U72) CEBAR Gloucster City Cycling Club Tim Go / O Dammone  
09/05/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
09/05/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
09/05/2019 Thursday UC676 10 19:00 Old Gore 10 - 2 Up Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
09/05/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Corinium CC Pete Hutchinson  
14/05/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
14/05/2019 Tuesday UC603 10 19:30 Lydbrook 10 RDFCC John Linden  
14/05/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
14/05/2019 Tues UC30/10 10 19.15   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
15/05/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
15/05/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
15/05/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
15/05/2019 Wednesday U335c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Gillingham GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
16/05/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
16/05/2019       7.00pm Cheltenham Interclub (to confirm) Gloucster City Cycling Club Cheltenham Running  
16/05/2019 Thursday UC671 10 19:00 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
16/05/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon Wheelers Howard King  
21/05/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
21/05/2019 Tuesday UC606 10 19:30 Speech House 10 RDFCC John Linden  
21/05/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
21/05/2019 Tues UC30/5 5 19.15   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
22/05/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
22/05/2019 Wednesday UC862 25 18:30   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
22/05/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
22/05/2019 Wednesday U335c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Gillingham GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
22/05/2019       7.00pm 10 (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club N. Ingleby/ O. Dammone  
23/05/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
23/05/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
23/05/2019 Thursday UC676 10 19:00 Old Gore 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
23/05/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Corinium CC Pete Hutchinson  
26/05/2019 Sunday TBC 25 10:00 Cross Ash Hilly Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
28/05/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
28/05/2019 Tuesday UC620 10 19:30 Tintern 10 RDFCC John Linden  
28/05/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
28/05/2019 Tues UC30/10 10 19.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
29/05/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
29/05/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
29/05/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
29/05/2019 Wednesday U303 19 19:00 Club 19 TT - Bruton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
29/05/2019       7.00pm 10 Dan Knight (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club N Ingleby/A Rowley  
30/05/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
30/05/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
30/05/2019 Thursday UC671 10 19:30 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
30/05/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon RC Peter Garnett  
01/06/2019       9.00am Glos City open 10M Gloucster City Cycling Club S.Witts  
04/06/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
04/06/2019 Tuesday UC603 10 19:30 Lydbrook 10 RDFCC John Linden  
04/06/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
04/06/2019 Tues UC30/10 10 19.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
05/06/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
05/06/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
05/06/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
05/06/2019 Wednesday U335c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Gillingham GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
05/06/2019       7.00pm 18 Pendock (UC101) CEBAR Gloucster City Cycling Club A. Rowley/ V Douglas  
06/06/2019 Thursday TBC 25 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
06/06/2019 Thursday UC184 12.8 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
06/06/2019 Thursday UC678 16.5 19:30 Ledbury & Back Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
06/06/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
06/06/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Corinium CC Pete Hutchinson  
06/06/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
09/06/2019       10.00am Steve Taylor Memorial Gloucster City Cycling Club D. Morgan  
10/06/2019 Monday UC271 10 19:00 Club 10 Team tor 2000 - Kalas Peter Rogers  
11/06/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
11/06/2019 Tuesday UC620 10 19:30 Tintern 10 RDFCC John Linden  
11/06/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
11/06/2019 Tues UC30/5 5 19.3 try it for free - bike week Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
12/06/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
12/06/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
12/06/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
12/06/2019 Wednesday U303 19 19:00 Club 19 TT - Bruton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
12/06/2019       7.00pm 25 (U72) CEBAR Gloucster City Cycling Club V. Douglas/L Smith  
12/06/2019   UC96   19:15   Oxonian CC Paul Warren  
13/06/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
13/06/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
13/06/2019 Thursday UC671 10 19:30 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
13/06/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon Wheelers Howard King  
18/06/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
18/06/2019 Tuesday UC612 15 19:30 Hilly Lydbrook RDFCC John Linden  
18/06/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
18/06/2019 Tues UC30/9 9 19.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
19/06/2019 Wednesday UC 251 25 19:00 Classic League - Brian Weatherley Bristol South CC Dave Braidley  
19/06/2019 Wednesday UC862 25 18:30   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
19/06/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
19/06/2019 Wednesday U332c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Kilmington GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
19/06/2019       7.00pm 10 Dan Knight (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club L Smith/P Errington  
20/06/2019 Thursday TBC 25 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
20/06/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
20/06/2019 Thursday UC675 19.6 19:30 Marcle Circuits x3 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
20/06/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon RC Peter Garnett  
24/06/2019 Monday UC271 10 19:00 Club 10 Team tor 2000 - Kalas Peter Rogers  
25/06/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
25/06/2019 Tuesday UC620 10 19:30 Tintern 10 2up RDFCC John Linden  
25/06/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
25/06/2019 Tues UC30/10 10 19.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
26/06/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
26/06/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
26/06/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
26/06/2019 Wednesday U303 19 19:00 Club 19 TT - Bruton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
26/06/2019       7.00pm 25 (U72) CEBAR Gloucster City Cycling Club P Errington/J Murphy  
27/06/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
27/06/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
27/06/2019 Thursday UC671 10 19:30 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
27/06/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Corinium CC Pete Hutchinson  
02/07/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
02/07/2019 Tuesday UC603 10 19:30 Lydbrook 10 RDFCC John Linden  
02/07/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
02/07/2019 Tues UC30/10 10 19.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
03/07/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
03/07/2019 Wednesday UC864 50 18:30 Registration closes 1800 Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
03/07/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
03/07/2019 Wednesday U335c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Gillingham GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
03/07/2019       7.00pm 18 Pendock (UC101) CEBAR Gloucster City Cycling Club J Murphy/A Pearce  
04/07/2019 Thursday TBC 25 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
04/07/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
04/07/2019 Thursday UC676 10 19:30 Old Gore 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
04/07/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
04/07/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon Wheelers Howard King  
04/07/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
08/07/2019 Monday UC271 10 19:00 Club 10 Team tor 2000 - Kalas Peter Rogers  
09/07/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
09/07/2019 Tuesday UC611 18 19:00 Cannop x3 RDFCC John Linden  
09/07/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
09/07/2019 Tues UC30/5 5 19.15   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
10/07/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
10/07/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
10/07/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
10/07/2019 Wednesday U303 19 19:00 Club 19 TT - Bruton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
10/07/2019       7.00pm 10 Dan Knight (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club A Pearce/M Hill  
11/07/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
11/07/2019 Thursday UC671 10 19:30 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
11/07/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon RC Peter Garnett  
14/07/2019       7.00am 3 Cities (UC719) Gloucster City Cycling Club Volunteers!  
16/07/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
16/07/2019 Tuesday UC612 15 19:00 Hilly Lydbrook RDFCC John Linden  
16/07/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
16/07/2019 Tues UC30/9 9 19   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
17/07/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
17/07/2019 Wednesday UC863 10.6 18:45 Sporting - Lyneham Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
17/07/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
17/07/2019 Wednesday U335c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Gillingham GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
17/07/2019       7.00pm 25 (U72) CEBAR Gloucster City Cycling Club M Hill / M. Clements  
18/07/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
18/07/2019 Thursday UC184 12.8 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
18/07/2019 Thursday UC676 10 19:30 Old Gore 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
18/07/2019 Thursday  UC 251 25 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
18/07/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Corinium CC Pete Hutchinson  
18/07/2019 Thursday  UC 251 25 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
22/07/2019 Monday UC271 10 19:00 Club 10 Team tor 2000 - Kalas Peter Rogers  
23/07/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
23/07/2019 Tuesday UC611 12 19:00 Cannop x2 RDFCC John Linden  
23/07/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
23/07/2019 Tues UC30/5 5 19   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
24/07/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
24/07/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
24/07/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
24/07/2019 Wednesday P492c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Sturminster Newton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
24/07/2019       7.00pm 10 (UC713) CEBAR Gloucster City Cycling Club  P. Lloyd / A.Goldie  
24/07/2019   UC96   19:00   Oxonian CC Paul Warren  
25/07/2019 Thursday TBC 25 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
25/07/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
25/07/2019 Thursday UC671 10 19:30 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
25/07/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon Wheelers Howard King  
30/07/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
30/07/2019 Tuesday UC620 10 19:00 Tintern 10 RDFCC John Linden  
30/07/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
30/07/2019 Tues UC30/10 10 18.45 club handicap Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
31/07/2019 Wednesday UC 251 8.3 19:00 Classic League - Chew lake circuit Bristol South CC Dave Braidley  
31/07/2019 Wednesday UC861 10 18:45   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
31/07/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
31/07/2019 Wednesday P492c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Sturminster Newton GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
31/07/2019       7.00pm 18 Pendock (UC101) CEBAR Gloucster City Cycling Club I.Holmes/G. McGarr  
01/08/2019 Thursday U715 10 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
01/08/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
01/08/2019 Thursday UC676 10 19:00 Old Gore 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
01/08/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
01/08/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon RC Peter Garnett  
01/08/2019 Thursday  UC 251 8.3 19:00 SAS CC Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
06/08/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
06/08/2019 Tuesday Speech Ho HC 1 19:00 Speech Ho HC RDFCC John Linden  
06/08/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
06/08/2019 Tues UC30/10 10 18.45   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
07/08/2019 Wednesday UCH377 1.2 19:00 Classic League  - Dundry Hell Climb Bristol South CC Dave Braidley  
07/08/2019 Wednesday UC861 10 18:30   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
07/08/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
07/08/2019 Wednesday P491c 10 19:00 Club 10 Mile TT - Stour Provost GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
07/08/2019       7.00pm 25  (U72)  CEBAR Gloucster City Cycling Club K. Sheldon /P. Lloyd  
08/08/2019 Thursday U706b 5 19:00 Club Time Trial Cheltenham & County Cycling Club Gary Rickards  
08/08/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
08/08/2019 Thursday UC671 10 19:00 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
08/08/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Corinium CC Pete Hutchinson  
13/08/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
13/08/2019 Tuesday UC612 15 19:00 Hilly Lydbrook RDFCC John Linden  
13/08/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
13/08/2019 Tues UC30/9 9 10:48   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
14/08/2019 Wednesday UC861 10 18:30   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
14/08/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
14/08/2019 Wednesday P491c 10 18:30 Club 10 Mile TT - Stour Provost GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
14/08/2019       7.00pm 10 Dan Knight (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club O Hayward/ R. McGrath  
15/08/2019 Thursday U7B 10 19:00 Club Time Trial Dursley Road Club Danny Morgan  
15/08/2019 Thursday UCH673 2.3 19:00 Kerne Bridge Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
15/08/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon Wheelers Howard King  
20/08/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
20/08/2019 Tuesday UC620 10 19:00 Tintern 10 RDFCC John Linden  
20/08/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
20/08/2019 Tues UC30/5 5 18.45 club handicap Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
21/08/2019 Wednesday UC861 10 18:30 Non Aero / Steel Is Real Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
21/08/2019 Wednesday U372 10     Frome & District Wheelers Andy Greatwood  
21/08/2019 Wednesday P491c 10 18:30 Club 10 Mile TT - Stour Provost GDW Vince Hounsome/Mike Smith  
21/08/2019       7.00pm 10 (UC713)  CEBAR Gloucster City Cycling Club M. Clements/ A Underwood  
21/08/2019   U95/10 10 19:00   Oxonian CC Paul Warren  
22/08/2019 Thursday     18:30 Club Hill Climb - Stoutshill Dursley Road Club Danny Morgan  
22/08/2019 Thursday UC671 10 19:00 Walford 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
22/08/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon RC Peter Garnett  
27/08/2019 Tuesday Clevedon 10 - Kenn 10 19:00 Club 10 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
27/08/2019 Tuesday Fetter HC 2 19:00 Fetter HC RDFCC John Linden  
27/08/2019 Tuesday UC186B 10 18:45 Severn RC club 10 Severn Road Club Tom Bertenshaw  
27/08/2019 Tues UC30/5 5 18.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
28/08/2019 Wednesday UC861 10 18:30   Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
28/08/2019 Wednesday     19:00 Club Hill Climb - Mere GDW Jerome Young  
28/08/2019       7.00pm Hill Climb Upton Lane, Ed Unsworth Trophy Gloucster City Cycling Club A Underwood/D Dowdeswell  
29/08/2019 Thursday     18:30 Club Hill Climb - Stoutshill Dursley Road Club Danny Morgan  
29/08/2019 Thursday UC679 0.625 19:00 Much Marcle - Kilo Sprint Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
29/08/2019 Thursday U48 10 18:30 Thursday Series Swindon Wheelers Howard King  
03/09/2019 Tuesday Parkend 1km 1 19:00 Parkend 1km Sprint RDFCC John Linden  
03/09/2019 Tues UC30/5 5 18.3   Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
04/09/2019 Wednesday UHC86 10 18:30 Hill Climb Chippenham & District Wheelers Paul Winchcombe  
04/09/2019 Wednesday     18:30 Club Hill Climb - Mere GDW Jerome Young  
05/09/2019 Thursday UH91 1.2 18:30 Open Hill Climb - Smithams Hill Chew Valley CC Mark Jerzak  
05/09/2019 Thursday  UCH377 1.2 18:30 SAS HC - Dundry  Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
05/09/2019 Thursday TBC HC TBC Hill Climb Corinium CC TBC  
05/09/2019 Thursday  UCH377 1.2 18:30 SAS HC - Dundry  Salt and Sham Cycle Club Rob Hall  
07/09/2019 Saturday     10:30 Club Hill Climb - Bulbarrow GDW James Little  
11/09/2019 Wednesday     18:30 Club Hill Climb - Mere GDW Jerome Young  
15/09/2019 Sunday     09:00 Club Hill Climb - Mere GDW Jerome Young  
15/09/2019 Sunday TBC   07:30 Aber & Bach (short) Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
21/09/2019 Saturday UH91 1.2 09:00 Club Hill Climb - Smithams Hill Chew Valley CC Mark Jerzak  
21/09/2019 Saturday UH14 1.4 09:30 Wotton Hill Climb Sodbury Cycle Sport Matt Reynolds  
22/09/2019 Sunday TBC   10:30 Hill Climb Hoarwithy Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
22/09/2019 Sunday H26 2 10:00 Burrington Combe Club Hill Climb Somer Valley Cycling Club Elaine Riddle  
29/09/2019       9.00am Glos City open 25m (U72) Gloucster City Cycling Club A. Pearce  
04/10/2019 Thursday UC676 10 19:00 Old Gore 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey  
06/10/2019 Sunday Shipham Hill HC 10:00 Hill Climb Clevedon & District Road Club David Sleigh  
06/10/2019 Sunday   hill climb   club hill climb Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
13/10/2019 Sunday   hill climb   club hill climb (alt if wet) Yeovil Cycling Club Sue Chesterman  
27/10/2019 Sunday UH26   07:12 Club hill climb t1diabetes.info Ian Rees  
25/12/2019 Wednesday Clevedon-Portishead 8 10:00 Boxing Day 8 Clevedon & District Road Club David Sleigh  
26/12/2019 Thursday UC671 10 10:30 Boxing Day 10 Ross-on-Wye & Dist. C.C. Jon Airey